Immunoassay Reagents and Kits
Kits, substrates, and reagents for a variety of immunoassay procedures, including ELISA, singleplex immunoassays, and multiplex immunoassays, that are ideal for the quantification of target antigens; substrates available in colorimetric, chemiluminescent, or chemifluorescent varieties.
We offer a variety of products for enzyme-linked immunosorbent assays (ELISA or EIA) including plates, reagents, and kits to help you detect and quantify peptides, proteins, antibodies, and hormones.
ELISA is an analytical method based on the highly specific interaction between an antigen and an antibody. For this assay, an antigen is attached to a solid surface, to which an antibody-enzyme complex is linked. When a substrate is added and incubated with the other materials, it produces a measurable product.
Filtered Search Results
Invitrogen™ Testosterone High Sensitivity Competitive ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
|---|---|
| Interassay CV | <10% |
| Intraassay CV | <6 |
| Assay Sensitivity | 2.97 pg/mL |
| Assay Range | 7.8 to 1000 pg/mL |
R&D Systems Human IL-6 Quantikine ELISA Kit
For measuring human IL-6 in cell culture supernates, serum, plasma, and urine
| Target | Human |
|---|---|
| Specificity | Natural and recombinant human IL-6. |
| Gene ID (Entrez) | 3569 |
| Sample Type | Cell Culture Supernatant,Serum,Plasma (EDTA),Plasma (Heparin),Urine |
| Synonym | B-cell differentiation factor, B-cell stimulatory factor 2, BSF2, BSF-2, CDF, CTL differentiation factor, HSF, hybridoma growth factor, IFNB2, IFN-beta-2, IL6, IL-6, Interferon beta-2, interleukin 6 (interferon, beta 2), interleukin BSF-2, interleukin-6, MGI-2A |
| Assay Sensitivity | 0.626 pg/mL |
| Storage Requirements | Store the unopened product at 2 - 8 °C. Do not use past expiration date. |
| Assay Range | 3.13 - 300 pg/mL |
Invitrogen™ Human MUC5B ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
|---|---|
| Gene ID (Entrez) | 727897 |
| Interassay CV | <10% |
| Intraassay CV | <10 |
| Assay Sensitivity | 0.38 ng/mL |
| Assay Range | 0.63 to 40 ng/mL |
R&D Systems™ Human TNF-alpha Quantikine ELISA Kit
Human TNF-alpha Quantikine ELISA Kit from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
Invitrogen™ Human Insulin ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Protein Family | Hormones & Receptors |
| Immunoassay Kit Format | Sandwich ELISA Kit |
| Target Species | Human |
| Conjugate | HRP |
| Interassay CV | 8.5% |
| Intraassay CV | 5.4% |
| Gene Symbol | INS |
| Total Assay Time | 45 min |
| Assay Sensitivity | 0.17 μIU/mL |
| Storage Requirements | 2-8°C |
| Assay Range | 5.1-250 μlU/mL |
| Test Time | 1 hr 20 min |
| Accession Number | P01308 |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | Insulin |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate, Standard, Standard Dilution Buffer, Incubation Buffer, Biotinylated Detection Antibody, Streptavidin-HRP, HRP Diluent, Wash Buffer, Chromogen, Stop Solution, Controls,Standard,Standard Dilution Buffer,Incubation Buffer,Biotinylated Detection Antibody,Streptavidin-HRP,HRP Diluent,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Controls |
| Gene Alias | AA986540; IDDM; IDDM1; IDDM2; ILPR; INS; Ins1; Ins-1; Ins2; Ins-2; Ins2-rs1; InsII; Insulin; insulin 1; insulin 2; Insulin A chain; Insulin B chain; insulin I; insulin II; insulin-1; Insulin-1 A chain; Insulin-1 B chain; Insulin-2; Insulin-2 A chain; Insulin-2 B chain; IRDN; Mody; MODY10; Mody4; preproinsulin; proinsulinAA986540; IDDM; IDDM1; IDDM2; ILPR; INS; Ins1; Ins-1; Ins2; Ins-2; Ins2-rs1; InsII; Insulin; insulin 1; insulin 2; Insulin A chain; Insulin B chain; insulin I; insulin II; insulin-1; Insulin-1 A chain; Insulin-1 B chain; Insulin-2; Insulin-2 A chain; Insulin-2 B chain; IRDN; Mody; MODY10; Mody4; preproinsulin; proinsulin; IDDM; IDDM1; IDDM2; ILPR; IRDN; MODY10 |
| Product Type | ELISA |
| For Use With (Equipment) | Absorbance Microplate Reader |
| Gene ID (Entrez) | 3630 |
| Sample Type | Serum |
| Label or Dye | Biotin |
R&D Systems™ Human IFN-alpha All Subtype Quantikine ELISA Kit
solid phase ELISA designed to measure all human IFN-alpha subtypes in cell culture supernates, serum, and plasma
Invitrogen™ Rat Growth Hormone ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ Human IL-6 ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Target Species | Human |
|---|---|
| Conjugate | HRP |
| Interassay CV | 7.9% |
| Intraassay CV | 6.2 |
| Gene Symbol | BSF-2,BSF2,CDF,HGF,HSF,IFN-beta-2,IFNB2,IL-6 |
| Total Assay Time | 3 hrs |
| Sample Volume | Plasma 100 μL, Serum 100 μL, Supernatant 100 μL |
| Assay Sensitivity | <2 pg/mL |
| Storage Requirements | 2°C to 8°C |
| Assay Range | 7.8 to 2500 pg/mL |
| For Use With (Application) | Colorimetric |
| Test Time | 1 hrs 20 mins |
| Accession Number | P05231 |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | IL-6 |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate,Standard,Standard Dilution Buffer,Biotinylated Detection Antibody,Streptavidin-HRP,HRP Diluent,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| Precision | <2 pg/mL |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 3569 |
| Sample Type | Plasma,Serum,Supernatant |
| Label or Dye | HRP |
R&D Systems™ Mouse Lipocalin-2/NGAL DuoSet ELISA
Mouse Lipocalin-2/NGAL DuoSet ELISA from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
R&D Systems™ Human VEGF Quantikine ELISA Kit
Human VEGF Quantikine ELISA Kit from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
| Specificity | Natural and Recombinant Human VEGF. This assay also recognizes Recombinant Human VEGF165b. |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Conjugate | HRP |
| Gene ID (Entrez) | 7422 |
| Sample Type | Cell Culture Supernatant,Plasma (EDTA, Citrate, Heparin),Serum |
| Sample Volume | Cell Culture Supernates (200uL),Serum (100uL),EDTA Plasma (100uL),Heparin Plasma (100uL),Citrate Plasma (100uL) |
| Synonym | MVCD1, VAS, vascular endothelial growth factor A, Vascular permeability factor, Vasculotropin, VEGFA, VEGF-A, VEGFMGC70609, VPF, VPFvascular endothelial growth factor |
| Assay Sensitivity | 5 pg/mL (Cell Culture Supernates), 9 pg/mL (Serum, Heparin Plasma, Citrate Plasma, EDTA Plasma) |
| Storage Requirements | Store the unopened product at 2° to 8°C. Do not use past expiration date. |
| Assay Range | 15.60 to 1000 pg/mL (Cell Culture Supernates), 31.30 to 2000 pg/mL (Serum, Heparin Plasma, Citrate Plasma, EDTA Plasma) |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Cross Reactivity | Cross-species reactivity observed with 1 or more species tested. <0.5% cross-reactivity observed with available related molecules. |
Invitrogen™ Human IFN gamma ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Target Species | Human |
|---|---|
| Conjugate | HRP |
| Interassay CV | 6.0% |
| Intraassay CV | 5.5 |
| Incubation Time | 2.75 hr. |
| Gene Symbol | IFG,IFI |
| Total Assay Time | 2 hrs 45 mins |
| Sample Volume | Serum 50 μL, Supernatant 50 μL |
| Assay Sensitivity | <4 pg/mL |
| Storage Requirements | 2°C to 8°C |
| Assay Range | 15.6 to 1000 pg/mL |
| Marker Gene | IFN-γ |
| For Use With (Application) | Colorimetric Detection |
| Test Time | 1 hrs 20 mins |
| Accession Number | P01579 |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | IFN gamma |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate,Standard,Standard Dilution Buffer,Biotinylated Detection Antibody,Streptavidin-HRP,HRP Diluent,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 3458 |
| Sample Type | Serum,Supernatant |
| Label or Dye | HRP |
Invitrogen™ Human Coagulation Factor XI ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Conjugate | HRP |
|---|---|
| Interassay CV | <12% |
| Intraassay CV | <10 |
| Gene Symbol | F11 |
| Total Assay Time | 4 hrs 45 mins |
| Sample Volume | Plasma 50 μL, Serum 50 μL, Supernatant 50 μL |
| Assay Sensitivity | 10 pg/mL |
| Storage Requirements | 2°C to 8°C |
| Assay Range | 10 to 2,500 pg/mL |
| Test Time | 1 hrs 20 mins |
| Accession Number | 1600027G01Rik; AI503996; Cf11; Coagulation factor XI; Coagulation factor XIa heavy chain; Coagulation factor XIa light chain; F11; FXI; LRRGT00086; Plasma thromboplastin antecedent; PTA |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | Factor XI |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate,Standard,Assay Diluent concentrate,Biotinylated Detection Antibody,SAV-HRP,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 2160 |
| Sample Type | Plasma,Serum,Supernatant |
| Label or Dye | HRP |
Invitrogen™ Human Tau (Phospho) [pS396] ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
|---|---|
| Gene ID (Entrez) | 4137 |
| Interassay CV | 6.2% |
| Intraassay CV | 4.2 |
| Assay Sensitivity | <2 pg/mL |
| Assay Range | 15.6 to 1000 pg/mL |
Invitrogen™ Mouse Albumin ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
|---|---|
| Gene ID (Entrez) | 11657 |
| Interassay CV | <10% |
| Intraassay CV | <10 |
| Assay Sensitivity | 37.5 ng/mL |
| Assay Range | 62.5 to 4000 ng/mL |
Invitrogen™ Mouse Cardiac Troponin I (TNNI3) ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
|---|---|
| Gene ID (Entrez) | 21954 |
| Interassay CV | <10% |
| Intraassay CV | <10 |
| Assay Sensitivity | 4.69 pg/mL |
| Assay Range | 7.81 to 500 pg/mL |